Łazienka to wbrew pozorom bardzo ważne miejsce w naszym domu. To tam spędzamy wiele czasu podczas porannej toalety oraz pod wieczór, kiedy wracamy zmęczeni do domu i marzymy o chwili relaksu. Planując zaprojektowanie łazienki, musimy pamiętać nie tylko o odpowiedniej dla nas toalecie, płytkach, czy kamieniu na ścianie.

Jedną z głównych decyzji z jaką przychodzi nam się zmierzyć, jest wybór pomiędzy kabiną prysznicową a wanną. Obie te rzeczy mają swoje wady i zalety, zaś ostateczny wybór powinien być bardzo dobrze przemyślany. Jest on bowiem decyzją na lata, bo jeśli już na coś się zdecydujemy, to nie chcemy po krótkim czasie przeprowadzać w naszej łazience ponownej rewolucji, związanej z długotrwałym i stresującym remontem.

Przede wszystkim powinniśmy przeanalizować, kto będzie korzystał z naszej kabiny. Jeżeli przez całe życie używaliśmy tylko i wyłącznie wanny, może okazać się, że będzie nam trudno się przystosować. Z drugiej strony kabina prysznicowa to niezwykła wygoda i oszczędność miejsca, a szybki i zimny prysznic z rana może być dla nas wielką orzeźwiającą przyjemnością

Dla kogo dobra będzie kabina prysznicowa?

Kabina z pewnością jest rozwiązaniem wygodnym, lecz trzeba mieć na uwadze, że nie jest ono dla każdego. Podejmując decyzję tylko pod kątem rozmiarów naszej łazienki, oczywistym jest, że kabina lepiej sprawdzi się w tych mniejszych. Posiadając kabinę zyskujemy więcej miejsca, w którym możemy umieścić na przykład pralkę, niewielką suszarkę, czy kosz na ubrania.

Panuje też powszechna opinia, że prysznic to dobre rozwiązanie dla osób starszych. Zazwyczaj jest tak w istocie, bo kabina prysznicowa zapewnia dużo łatwiejsze wchodzenie do niej, niż wanna. Starsza osoba nie musi męcząc się podczas wchodzenia i wychodzenia z niej, tak jak ma to miejsce w przypadku wanien. Kupując jednak kabinę dla naszych rodziców, zwróćmy uwagę, by stopień wchodzenia był odpowiednio niski, ponieważ starsze osoby często mają problem z uniesieniem nogi na wysokość umożliwiającą swobodne wejście.

Kabina dla starszej osoby nie powinna być też zaawansowana technologicznie, tak by nie miała ona żadnych problemów z jej obsługą. Zwróćmy uwagę na to, by zarówno kran jak i przylegające do niego elementy służące do odkręcania wody były stabilne, a zarazem proste w obsłudze. To samo tyczy się słuchawki prysznicowej. Zastanówmy się też, czy w przypadku konkretnej osoby starszej kabina na pewno będzie najlepszym rozwiązaniem. Być może lepszym wyborem byłby brodzik z zasłoną odgradzającą.

Nowoczesne kabiny

Jeżeli wybieramy kabinę dla siebie i mamy do dyspozycji nieco większy budżet, możemy trochę zaszaleć. Wszak jak już wcześniej była mowa, kabina to decyzja na lata i dobrze, aby była nowoczesna, tak byśmy czuli się dobrze podczas zażywania prysznica.

Zwróćmy uwagę na kabiny natryskowe. Na rynku są też dostępne kabiny z hydromasażami, a nawet biczami wodnymi. Nasza kabina powinna też pasować do wnętrza całej łazienki, zarówno pod względem kolorystycznym, jak i stylowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

14 + dwadzieścia =