Wpływ na komfort użytkowania

Kąpiel w wannie jest zdecydowanie bardziej przyjemna od mycia się pod prysznicem. Okazuje się jednak, że istotny wpływ na komfort kąpieli ma także kształt urządzenia. Zdaniem specjalistów najbardziej zalecane są produkty owalne lub w kształcie prostokąta. Bardzo ważna jest także długość wanny. Wysoka osoba z pewnością nie będzie czuła się komfortowo w prostokątnej lub owalnej wannie o długości 140 cm. Oczywiście długość sprzętu nie musi być taka sama jak wzrost użytkownika. Żeby kąpiel była przyjemna i relaksująca, w zupełności wystarczający będzie produkt o 20 cm krótszy od wzrostu.

Poza tym parametrem, należy zwrócić uwagę na jej szerokość, głębokość oraz sposób wyprofilowania wnęki. Osoby z większą tuszą powinny zdecydować się na model o szerokości co najmniej 70 cm. Największy komfort kąpieli zapewniają produkty głębokie, w których użytkownik może zanurzyć całe ciało. Jeżeli wanna ma pomieścić dwie osoby równocześnie, idealnym rozwiązaniem będzie produkt w kształcie ósemki, w którym otwór na syfon umieszczony będzie w środkowej części.

W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się wanny asymetryczne lub narożne. Takie urządzenia z pewnością prezentują się znakomicie, jednak zapewniają zwykle mniejszy komfort od produktów prostokątnych lub owalnych. Niektóre z nich wyposażone są w siedzisko umożliwiające kąpiel osobom niepełnosprawnym.

Funkcjonalność i oszczędność

Kształt wanny wpływa także na jej funkcjonalność. W przestronnych łazienkach użytkownik może zdecydować się na dużą wannę prostokątną lub designerski model wolnostojący. Jednak właściciele mniejszych łazienek wcale nie muszą rezygnować z relaksujących kąpieli. W małych wnętrzach doskonale sprawdzają się wanny narożne lub asymetryczne, które nie zajmują dużo miejsca i pozwalają optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. W sprzedaży znaleźć można produkty asymetryczne, które mają kąt prosty zarówno z lewej, jak i z prawej stron, dzięki czemu mogą być montowane w dowolnym narożniku. Należy również pamiętać, że zarówno kształt, jak i wielkość wanny decydują o ilości zużywanej wody.

Zakup ogromnego modelu o niebanalnym kształcie z pewnością wpłynie na komfort kąpania, może jednak również przyczynić się do znacznego wzrostu rachunków za zużytą wodę. W tym wypadku najlepiej wybierać tradycyjne produkty o regularnych liniach. Nie należy także zapominać o tym, że kształt wanny wpływa często na łatwość wchodzenia i wychodzenia z kąpieli. Osoby z nadwagą lub nie w pełni sprawne powinny zdecydować się na produkty niskie i niezbyt głębokie, z których korzystanie będzie łatwe i bezpieczne.

W sprzedaży znaleźć można także produkty z uchylnymi drzwiami zamontowanymi w bocznej ścianie, dedykowane w szczególności osobom niepełnosprawnym. Wymagający klienci, którzy szukają niebanalnych rozwiązań, mogą zamówić u producentów także wanny w kształcie sześciokąta lub ośmiokąta. Produkty w takim kształcie nie są jednak ani praktyczne, ani oszczędne, dlatego zakup takiego modelu powinien być dokładnie przemyślany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewięć + dwadzieścia =