Kwestia oświetlenia jest jednym z najbardziej wymagających punktów względem planowania aranżacji łazienki. Czym się kierować i jakie lampy będą pasowały do tego pomieszczenia?

Obecnie na rynku dostępnych jest bardzo wiele rozwiązań, które pozwalają dopasować ten element zarówno pod kątem funkcjonalnym, jak i dekoracyjnym. Należy jednak pamiętać przede wszystkim o tym pierwszym kryterium, bowiem pomieszczenie musi być odpowiednio oświetlone, by potem dało się z niego komfortowo korzystać.

Z tego względu w łazience rzadko korzysta się tylko z jednej lampy – zwykle mamy wariant sufitowy będący głównym źródłem światła, do którego dobiera się pozostałe modele, które mają doświetlić newralgiczne strefy pokoju, takie jak miejsce przy lustrze, gdzie wykonujemy wiele zabiegów pielęgnacyjnych i musimy tam wszystko dokładnie widzieć. Z kolei okolice wanny czy prysznica mogą być nieco mniej oświetlone, by łatwiej można było się zrelaksować.

Główne światło górne

Podstawą oświetlenia w większości pomieszczeń, w tym także w łazience jest światło górne, a więc z poziomu sufitu. Najczęściej wykorzystywane są plafony łazienkowe, a więc płaskie i szczelne lampy, które umieszcza się w centralnym punkcie pokoju. Zapewniają one dość dobre rozproszenie światła, a jednocześnie pasują właściwie do każdego pomieszczenia tego typu – w tym mniejszych łazienek.

Alternatywą są lampy wiszące, lecz z tych korzysta się raczej rzadko, a jeśli już to w kontekście dużych łazienek, gdzie sufit osadzony jest na wysokim poziomie. W przeciwnym razie zwisająca lampa będzie utrudniała użytkowanie. Jeszcze innym rozwiązaniem są oczka halogenowe, które umieszcza się w suficie i mogą one zapewnić równomierne oświetlenie pomieszczenia.

Dodatkowe oświetlenie

W ramach lamp łazienkowych często można spotkać kinkiety, które stanowią doskonałe uzupełnienie do głównego źródła światła. Zwykle umieszcza się je w okolicy lustra, bowiem tam mężczyźni golą się, a kobiety nakładają makijaż i poddają się zabiegom na twarz, więc musimy dać sobie szansę na dostrzeżenie nawet najmniejszych detali. Jeśli strefa ta jest oddalona od prysznica to można się tam pokusić o lampę wiszącą, która przy okazji będzie stanowiła w tym rejonie znakomity element dekoracyjny.

Często spotykanym wariantem stały się natomiast lampy wbudowane w konstrukcję lustra bądź towarzyszące mu szafki. Takie oświetlenie luster gwarantuje jeszcze lepsze doświetlenie przy wykonywanych tam czynnościach, a przy okazji wpisuje się w nowoczesne trendy aranżacyjne.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Warto pamiętać o tym, że przede wszystkim trzeba dbać o bezpieczeństwo – w łazience większość czynności wykonujemy z wykorzystaniem wody, więc wszelkie źródła światła muszą być umieszczone w odpowiedniej odległości, by nie uległy zachlapaniu. Z podobnego względu lampy rzadko montuje się bezpośrednio nad strefą, gdzie występuje woda, a więc nad wanną czy prysznicem, bowiem wszelkie awarie mogą grozić niebezpiecznym wypadkiem. Oprócz tego istotny będzie dobór odpowiednich żarówek, bowiem w niektórych strefach łazienki potrzebne jest światło o większej mocy, a w niektórych łagodne, które nie będzie przeszkadzało w zrelaksowaniu się podczas kąpieli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy × dwa =